Letecky do Ruska

Do Ruska letecky

Přímé letecké spojení

Z České republiky, konkrétně pak z Karlových Varů a Prahy, létají přímé spoje na Moskévské letiště Šeremetěvo, lety z Brna přistávají na moskévském letišti Vnukovo.

Letiště Praha Ruzyně

Z letiště Praha Ruzyně odlétají letadla do Moskvy, Petrohradu, Jekatěrinburgu, Rostovu, Samary aj. destinací.
Let z Prahy do Moskvy (přímé spoje aerolinek ČSA a Aeroflot), trvá cca 2,5 hodiny, časový posun mezi Prahou a Moskvou +2 hodiny. Odbavení cestujících na Terminálu 1.
Ceny zpátečních letenek se u obou dopravců jsou stejné a pohybují průměrně kolem 12 000 Kč.

Důležité informace z letiště Praha Ruzyně

Lety s přestupem

Jako jedna z možností se nabízí i odlet z některého letišti v Německu nebo Rakousku. Ceny letenek vám vyjdou podstatně levněji.
S nabídkou levných letenek z Berlína (letiště Tegel) do Moskvy (letiště Domodědovo) přichází společnost Air Berlin. Tato společnost nabízí snad nejlevnější letenky do Moskvy či Petrohradu.
Zpáteční letenky z Prahy do Moskvy si nyní můžete zabookovat u jedné z největší evropské aerolinky – Lufthansa. Lety jsou s přestupem na některém z německých letišť.
Rakouská aerolinka Austrian Airlines připravuje čím dál tím víc levných letů z Vídně.

Moskevská letiště

Největším v Rusku a nejlepším letištím je letiště Domodědovo. Nově zrekonstruovány letištní odbavovací budova Domodědovo a moderní terminál pro obsluhu pasažérů, poskytující služby evropského standardu. Na letiště se dostanete vlakem Aeroexpress zhruba za 45 minut z Plaveleckého nádraží v Moskvě nebo za 1h 15min z moskevského Beloruské nádraží (3x denně). Můžete cestovat „maršrutkou“ do nejbližší st. metra anebo taxíkem. Je potřeba domluvit si výši jízdného předem a nemělo by překročit 35 USD.

Šeremetěvo (čili Sheremetyevo International Airport) je druhým největším moskevským i ruským letištěm, leží cca 30 km od Moskvy. S centrem je spojeno Leningradským šosse (dálnicí M-10), které je však ochromené permanentní špičkou.
Jako nejlepší způsob dopravy do města se tak ukazuje vlak Aeroexpress, zajišťující přímé spojení s moskevskými nádražími Savělovský a Bělorusský (přímo u st. metra).
Jízdenka pro dospělého cestujícího stojí 250 rublů a lze si připlatit i vyšší komfort za 350 rublů. Cesta vlakem je mnohem pohodlnější, rychlejší a levnější než taxík, jehož jízda z letiště k Běloruskému nádraží přijde cca 1500 – 2000 rublů (50 – 70 USD). Doporučujeme domluvit si výši jízdného předem.
Stanoviště taxi služby se nachází před oběma terminály.

Letiště Vnukovo, kam jsou uskutečňovány lety z Brna, má ze všech moskevských letišť nejvýhodnější polohu a dopravní spojení do centra města. Letiště se nachází 14 kilometrů od nejbližší stanice metra a 28 km od centra Moskvy. Vnukovo nabízí řadu rozličných možností pozemního spojení s městem vč.taxislužby a městské hromadné autobusové dopravy a komfortního vysokorychlostního Aeroexpressu. Doba jízdy vlaku od terminálu Vnukovského letiště na Kyjevské nádraží je 35 minut.
Na další moskevská letiště letadla z Čech přistávají jen výjimečně.

Vlakem z Prahy do Moskvy a Petrohradu

Nejsnadnějším způsobem, jak se dostat vlakem do Ruska, je cesta přímým spojem R 408/409 Vltava, který jezdí denně mezi Prahou a Moskvou.
Rychlík Vltava, odjíždí denně z Prahy ve 22.43 (pro aktuální informace konzultujte IDOS). Vagóny jsou lůžkové a cesta trvá 32 hodin. Vlak jede přes Pardubice, Olomouc a Ostravu, polskou Varšavu a běloruský Brest a Minsk. Příjezd do Moskvy na Bělorusskij vokzal (st. metra Bělorusskaja) v 6.47 (3. den).
Zpáteční jízdenka mezi Prahou a Moskvou vás vyjde na pět až šest tisíc korun.
Vlak veze několikrát za týden přímé vozy do Petrohradu (příjezd 14.56 , 3. den).

Pokud budete cestovat do Ruska vlakem (autem, autobusem) nezapomeňte na tranzitní vízum do Běloruska, které bez problému získate na Běloruské ambasádě (adresa: ul. Sádky 626, Praha 7 – po, st, pá 09.00 – 12.00), po předložení Ruského víza, fotografii a vyplnění dotazniku a migrační karty.
Cena: 20 EUR jeden tranzit/35 EUR 2 tranzity.