Moskva: zajímavosti

Moskva: naše tipy

Restaurace Madam Galife v Moskvě

Nevysvětlitelným zázrakem se zachovala v centru Moskvy, poblíž rušného Prospektu Míru a stejnojmenné stanice metra, oáza klidu, zeleni a pohody – „Bylinkářská zahrada“ (Aptekarskij sadik). Na její okraji ze strany uličky Grocholský pereulok se nachází krásná stylová restaurace Madam Galife s vynikající kuchyní, hotovými jídly a krajovými specialitami včetně grilu.
Napadité interiery, dekorace a obrazy Vám prozradí že tato restaurace je projektem známého režiséra, scenáristy a umělce gruzínského původu Rezo Gabriadze.
Živá hudba (dle programu) může být příjemným doplňkem a zpestřením posezení v restauraci ve večerních hodinách.

Každý všední den od 12.00 do 16.00 hod. – MENU za cenu pouhých 200 rublů.
Během léta je otevřena zahrádka s krásným výhledem na park.
Prostě klídek a pohoda v samém centru Moskvy.

Adresa: Prospekr Mira 26/1. Tel.: +7 (495) 775 2601
Webové stránky restaurace www.madamgalife.ru.

Kreml a Rudé náměstí

Krasnaja ploščaď – správně by měl být název náměstí přeložený ne jako Rudé náměstí, ale jako Krásné náměstí. Je to skutečně krásné náměstí důstojné svou rozlehlostí i stavbami. Náměstí se rozléhá na ploše cca 70 tisíc m2 a je lemováno významnými budovami – chrámem Vasilije Blaženého (Sobor Pokrova na Rvu = Pokrovský sobor) z 16. století s orientálními kopulemi, překrásně rekonstruovanou nádhernou stavbou GUMu z konce 19. století, a také poměrně nedávno znovu postaveným Kazaňským chrámem a Kremlem

Kdyby si měl člověk prohlédnout všechno, co je na Rudém náměstí k vidění, den by mu nestačil.
Jeden den sotva stačí na prohlídku samotného Kremlu, sídla ruských vládců.  K nejvýznamnějším památkám v Kremlu patří: Chrámy Zesnutí a Zvěstování Bohorodičky, Archandělský chrám, Velký palác a Zbrojnice, Trojická věž a hradby Kremlu, Kostel Uložení roucha Bohorodičky, Chrám 12 apoštolů, Diamantová síň, Carské dělo, Zvonice, Zvon, Ivanovské a Chrámové náměstí.
Nejstarším ruským muzeem je zbrojnice (Oružejnaja palata), kde se nachází rozsáhlá sbírka nejen historických zbraní a brnění, ale také umělecky zpracovaných zlatých předmětů, korunovačních klenotů, rouch, trůnů, tepaných ikon, knižních vazeb, kostelního náčiní, jídelních a nápojových souprav, kočárů…
Kreml byl společně s Rudým náměstím v roce 1990 zapsán Na Seznam památek světového kulturního dědictví UNESCO.

Moskva: zajímavosti

Umělecké galerie

Treťjakovská galerie je sbírkou toho nejhodnotnějšího, co se zachovalo z děl ruských malířů od XI. do XX. století. Adresa: Lavrušinskij per. 10, nedaleko st. metra Treťjakovskaja. www.tretyakov­gallery.ru (i v AJ). Otevírací doba: denně (kromě pondělí) 10:00 – 19:30.

Statní muzeum výtvarného umění iměni Puškina (GMII)
Muzeum nosí jméno slavného A.S. Puškina ale je to umělecká galerie. Patří k největším a nejvýznamnějším v Rusku a Evropě. Mimo jiné je zde představena rozsáhlá sbírka děl slavných evropských malířů jako jsou Botticceli, Rembrandt, van Deik, Rubens, E.Manet, K.Monet, Renoir, Degas, Cézanne, Van Gogh, Gaugain, Matisse, Piccasso.
Adresa: ul. Volchonka 12, st. metra Kropotkinskaja.
Otevřeno denně (kromě pondělí) 10:00 – 19:00.
Webové stránky: www.museum.ru (i v AJ).