Ruska viza

Realizace cesty do Ruska nemusí být úplně snadná. Do Ruska můžete cestovat letadlem, vlakem, autem, či autobusem, tady je ale sporné, zda existují přímé linky i do Ruska, takže je možná výhodnější využít cestu vlakem. Pokud se tedy pomine cesta, která autem může trvat až 10 dní, je potřeba vyřídit mnoho papírování. Stálou nutností při cestě do Ruska zůstávají ruska viza. Je to asi 15 let, kdy byla mezi Českem a Ruskem dohoda o bezvízovém vstupu do země. Česká republika tuto dohodu ukončila a ruská strana se zařídila stejně a zavedla ruska viza. Vyřídit ruska viza nyní není snadné a bohužel, ani řádně vyřízená ruska viza Vám nezaručí vstup do země ve všech případech.

Ruska viza jako taková se vyřizují asi 10 dní. Cena za jednorázová ruska viza se pohybuje kolem 1000 Kč. Navíc je třeba předložit ještě fotografii, platný pas (včetně jeho kopie), vyplněnou žádost a navrch ještě pozvánku do Ruska.

Pokud si někdo myslí, že tuto administrativu lze obejít a na hranicích už se nějak domluví, je to omyl. Jak bylo řečeno, ani pokud máte k dispozici platná ruska viza, nemusí Vás vpustit do země a navíc, pokud si s sebou vezete drahé zboží a nebudete jej deklarovat, mohou Vám jej zabavit.

Pokud jste už dostali ruska viza a dokonce Vás i vpustili do země, můžete si krás Ruské Federace užívat do sytosti. To ovšem neplatí o alkoholu. Rozhodně není dobré si nakupovat alkohol u stánků, protože je zpravidla vyráběn neodborně a důsledky jeho konzumace nemusí být příjemné. Rusko má možná pověst alkoholového ráje, ale tolerance k alkoholu v krvi je nulová. Neméně pověstná je i ruská zima, ta už je ale opravdová. V zimních měsících tedy není radno sem cestovat a ani přes léto to není příliš vhodné, kvůli deštivému počasí.

Základem tedy zůstává, aby ruska viza byla v pořádku a trocha štěstí na hranicích. Pak už si snad užijete příjemný pobyt bez nepříjemností.