Vízum do Ruska

Vízum do Ruska

Jak nejlépe vychutnat a zažít ruskou krajinu, její drsné, ale podmanivé kouzlo i obyčejný život daleko z dosahu velkých měst evropského střihu, než z okna jedoucího vlaku slavné Transsibiřské magistrály. Přibývá poutníků, kteří dobrovolně kráčejí cestou, kterou v první polovině dvacátého století vyšlapali bratři legionáři, vracející se z fronty domů do vlasti. Potřebujete něco navíc, než dobré boty a batoh, vízum do Ruska.

Pokud se i Vy rozhodujete, zda tuto zajímavou a nezapomenutelnou cestu chcete postoupit, je třeba si před cestou opatřit potřebné dokumenty. Pro vstup na území Ruské federace je potřeba vízum do Ruska – nejběžnějšími typy víz jsou služební vízum do Ruska (umožňující opakovaný vstup do země s délkou pobytu až 90 dní), tranzitní vízum do Ruska (v případě, že přes země Ruské federace projíždíte do třetích zemí) a turistické vízum do Ruska (vydávané na jeden vstup v délce pobytu do 30 dní). Konzulátní poplatek za vyřízení víza je 1020,- Kč.

Turistické vízum do Ruska se výborně hodí pro potřeby cestování. Před cestou je nutné podat žádost o vízum do Ruska, a to příslušnému zastupitelskému úřadu Ruské federace v ČR, sídlícímu v Praze, Brně a Karlových Varech. Ke každé žádosti je občan ČR povinen přiložit voucher ruské cestovní kanceláře, anebo pozvání k návštěvě ověřené Federální migrační službou Ruské federace/Ministerstvem zahraničí, jednu pasovou fotografii, cestovní pas s délkou platnosti minimálně šest měsíců po ukončení pobytu a volnou dvojstranou a doklad o uzavření cestovního zdravotního pojištění na dobu pobytu v zemi. Dále je potřeba ručně vyplnit tzv. vízovou anketu, jejíž formulář je volně ke stažení na webových stránkách velvyslanectví Ruské federace v Praze.

Nezapomeňte si zkontrolovat datum příjezdu a odjezdu, které jste si stanovili a které je důležité pro Váš pobyt v zemi. Po uplynutí tohoto data by bylo velmi problematické zemi opustit.

Mezi často kladené otázky patří, jak získat pozvání do země (od soukromé osoby/cestovní kanceláře), bez kterého Vaše vízum do Ruska nemůže být uznáno. Zařizujete-li si ubytování předem v hotelu, penzionu nebo kempu – toto ubytovací zařízení je schopno Vám předem poslat tzv. zvací dopis (pozvání do země) a tím se za Vás zaručit. Ne vždy se tak děje automaticky, často je třeba pozvání urgovat a nezřídka si poskytovatelé řeknou o velkou peněžní částku navíc. Pozvání můžete také získat od soukromé osoby, u které budete během svého pobytu přebývat. Se zprostředkováním zvacího dopisu i se samotným vízem do Ruska za poplatek pomohou i specializované cestovní kanceláře, tento způsob je nejjistější a zároveň nejjednodušší.

vízem do Ruska v zadní kapse batohu můžete nerušeně poznávat rozmanitost a pestrost této rozlehlé země.